You are currently viewing Glinka kosmetyczna – porcja mikroelementów

Glinka kosmetyczna – porcja mikroelementów

Dlaczego warto sięgnąć po glinki w pielęgnacji twarzy? Z czym je łączyć, jak stosować, by wydobyć maksimum korzyści dla skóry? Przybliżę Ci dziś rodzaje glinek, podpowiem dla jakiej cery będą odpowiednie, a także podsunę pomysły, co dodawać do proszku, by uzyskać pożądany efekt na skórze.

———–

Glinki to naturalne minerały, wolne od zanieczyszczeń, bogate w pierwiastki takie jak krzem, fosfor, miedź, selen, żelazo, potas, magnez, wapń oraz cynk. Są hipoalergiczne, mogą być bez obaw stosowane przez alergików, są również bezpieczne dla kobiet w ciąży.

Glinka kosmetyczna – jakie ma zalety?

– są czyste, nie zawierają toksycznych substancji,

– działają jak naturalny magnes – absorbują ze skóry nadmiar sebum i zanieczyszczenia (mówi się, że glinki są ujemnie naładowane i przyciągają dodatnio naładowane toksyny oraz metale ciężkie),

– mają działanie oczyszczające i antyseptyczne,

– zawarty w nich cynk działa antyłojotokowo, łagodzi zmiany trądzikowe,

– glinki regenerują skórę, niwelują podrażnienia i stany zapalne,

– ujędrniają, wygładzają skórę, usuwają martwe komórki naskórka, wyrównują koloryt,

– mają pH neutralne bądź lekko zasadowe, pomagają w wyrównaniu pH skóry, przywracają jej odpowiedni odczyn,

– zawierają makro- i mikroelementy w łatwo przyswajalnej formie, a dzięki ich zawartości doskonale odżywiają skórę,

– są świetne do każdego rodzaju skóry, trzeba jedynie dostosować rodzaj glinki do potrzeb cery.

Rodzaje glinek

Najdelikatniejsze są glinki kaolinowe, inaczej nazywane porcelanowymi. Będą odpowiednie do cery suchej, normalnej, naczynkowej.

Trochę mocniejsza glinka jest odmiany illite (to rodzaj glinki niepęczniejącej, dzięki czemu nie zatyka porów), zaś najmocniejsze są glinki z montmorillonitu. Te raczej nie są polecane w przypadku cery suchej i naczynkowej, za to świetnie sprawdzą się do cery tłustej i mieszanej, która potrzebuje oczyszczenia, odżywienia i regeneracji.

Na kolor glinki wpływa jej skład chemiczny, determinowany przez zawartość różnych pierwiastków. Przy wyborze nie kierujemy się więc jedynie kolorem, a przede wszystkim rodzajem glinki.

Maseczki bazujące na glinkach

Zdaję sobie sprawę, że wiele osób wzbrania się przed sypką formą maseczki, wybierając te gotowe w kremie. Nie ukrywam, że jest to duża wygoda, jednak warto wiedzieć, jakie są niewątpliwe zalety masek sproszkowanych.

– dzięki sproszkowanej formie, można ją dłużej przechowywać bez utraty właściwości,

– glinkę w proszku można mieszać z wieloma różnymi składnikami; woda to dopiero początek! (o tym więcej za chwilę),

– glinki aktywują się w momencie połączenia z wodą, nasza skóra otrzymuje więc moc składników odżywczych, mikro i makroelementów, przygotowaną na świeżo.

Z czym mieszać sproszkowaną maseczkę glinkową?

– z wodą,

– z naszym tonikiem TONICUM,

– z wybranym hydrolatem (dostosowanym do rodzaju cery),

– z probiotycznym jogurtem naturalnym, który złagodzi podrażnienia; to dobra opcja dla cery wrażliwej,

– można dodać opcjonalnie 2-3 krople ulubionego oleju, by dostarczyć skórze jeszcze więcej substancji odżywczych, a także by maseczka dłużej była wilgotna i nie zastygała „na skorupę”,

– w przypadku cery suchej można dodać także hydromanil lub kwas hialuronowy, by podkręcić właściwości nawilżające maseczki. Jeżeli nie posiadasz takich produktów, zastosuj doskonały humektant (nawilżacz) prosto z kuchni, czyli miód!

Maseczki Szmaragdowe Żuki

W naszym asortymencie do wyboru są dwie maseczki sypkie, bazujące na glinkach – Lenis i Fortis. Mają one w składzie 30% ekstraktów roślinnych i nie zawierają środków konserwujących. W obydwu znajdziecie ekstrakty z soku z truskawki oraz z młodego jęczmienia.

Ekstrakt z soku z truskawki ma działanie ściągające, delikatnie oczyszczające i zwężające pory skóry. Uważa się, że działa odżywczo, antyoksydacyjnie, wygładza, rozjaśnia, ujędrnia suchą, zwiotczałą cerę. Wzmacnia ścianki naczyń krwionośnych. Lekko rozjaśnia skórę.

Ekstrakt z soku z młodego jęczmienia to z kolei źródło licznych witamin: z grupy B, C, E, K, kwasu foliowego, składników mineralnych, aminokwasów, enzymów, a także fitohormonów o działaniu estrogennym. Dlatego właśnie ekstrakt ten może działać odżywczo, rozjaśniać i ujędrniać suchą, zwiotczałą cerę, wzmacniać ścianki naczyń krwionośnych, spłycać zmarszczki.

Czym się różnią, do jakiej cery są przeznaczone? Już wyjaśniam.

Cera tłusta i problematyczna – maseczka Fortis

Fortis to maseczka dedykowana cerze trądzikowej, problematycznej, szarej i ziemistej. Poza wcześniej wymienionymi ekstraktami zawiera także ekstrakt z kory wierzby białej, który zawiera garbniki, związki salicylowe (prekursory kwasu salicylowego), kwasy organiczne i sole mineralne. Dzięki salicylanom właśnie wykazuje działanie ściągające, ułatwia złuszczanie warstwy rogowej naskórka, uszczelnia naczynia włosowate.

Maseczka ze względu na ekstrakt z kory wierzby jest dość mocna, dlatego jej stosowanie warto rozpocząć od 5 minut i stopniowo wydłużać czas (maksymalnie do 15 min).

Na jakich bazuje glinkach?

Zielona glinka Illite posiada mnóstwo soli mineralnych, takich jak krzem, magnez, wapń, potas, fosfor, sód, a także cały szereg mikroelementów i pierwiastków śladowych, takich jak selen, cynk czy molibden. Działa absorbcyjnie, łagodząco i kojąco. Oczyszcza, odżywia, regeneruje, wzmacnia, zamyka pory.

Zielona glinka Montmorillonite zawiera więcej niż Illite drogocennych pierwiastków, takich jak magnez, krzem, potas, fosfor, dolomit, miedź, selen. Remineralizuje skórę, oczyszcza, regeneruje, odżywia.

Glinka czarna zwiera bardzo dużo tlenków żelaza, ceniona jest także za swe właściwości natleniające cerę. Działa odżywczo, wzmacniająco i oczyszczająco.

Cera delikatna, wrażliwa, dojrzała – maseczka Lenis

Wersja Lenis bazuje na delikatniejszych rodzajach glinek oraz zawiera ekstrakty, które pomagają nawilżyć i rozświetlić cerę. Pięknie oczyszcza i obkurcza pory.

Maseczka ta polecana jest dla cery delikatnej, wrażliwej, suchej i dojrzałej, szarej, zmęczonej, stęsknionej odświeżenia… Poza ekstraktem z soku z truskawki i z soku z młodego jęczmienia, dodaliśmy do niej także ekstrakt z soku z żurawiny wielkoowocowej. Wykazuje on właściwości nawilżające, liftingujące, spowalniające procesy starzenia się skóry. Ponadto ze względu na swój skład dostarcza naturalnych witamin i mikroelementów, a przez to wzmacnia odporność immunologiczną skóry.

Na jakich bazuje glinkach?

Czerwona glinka Illite – doskonale oczyszcza, pozostawiając cerę gładką i miękką. Wzmacnia i dodaje świeżości, łagodzi podrażnienia. Łagodnie ściąga pory i wygładza skórę. Nadaje się także dla skór dotkniętych trądzikiem różowatym.

Biała glinka kaolinite – łagodzi, koi, czyni skórę gładką.

Fioletowa glinka kaolinite – świetnie pielęgnuje skórę suchą i normalną. Zmiękcza i wygładza skórę, odżywia i dodaje blasku. Absorbuje zanieczyszczenia oraz tłuszcz. Dodaje skórze rozświetlenia i blasku.

Maseczki wystarczają na 8-10 użyć, a więc na 2-3 miesiące stosowania – maseczkę zaleca się robić raz w tygodniu (cery tłuste i trądzikowe mogą zwiększyć częstotliwość do dwóch razy w tygodniu).

Sposób przygotowania: do małej szklanej lub porcelanowej miseczki (tu polecamy naszą z najprawdziwszej porcelany i niewyślizgującą się z dłoni: klik) wsyp jedną czubatą łyżeczkę maseczki, dodaj mniej więcej tyle samo chłodnej wody lub ulubionego hydrolatu oraz opcjonalnie 1-2 krople ulubionego oleju. Dokładnie rozmieszaj na gładką pastę o konsystencji gęstej śmietany.

Sposób użycia: nałóż pastę od razu po przygotowaniu na twarz omijając okolice oczu. Pozostaw na 10-15 minut, a następnie zmyj ciepłą wodą. W razie podrażnienia skóry zaprzestań używania.

Pomocne wskazówki

Na zakończenie kilka wskazówek, które mogą okazać się przydatne, jeśli dopiero rozpoczynasz przygodę z przygotowywaniem sypkich maseczek z glinki:

Proporcje

– dążymy do uzyskania konsystencji gęstej śmietany, do 1 czubatej łyżeczki maseczki dodawaj powoli wodę lub hydrolat aż do uzyskania pożądanej gęstości.

Przygotowanie

– szykując maseczkę bazującą na glinkach, korzystaj z naczyń porcelanowych, szklanych lub drewnianych,

– nie dolewaj do glinki gorącej wody

– aplikuj na twarz i szyję bezpośrednio po zmieszaniu

Dodatki

– glinkę możesz zmieszać w proporcji 1:1 z jogurtem naturalnym, zwłaszcza jeśli okazała się zbyt drażniąca dla Twojej cery – jogurt złagodzi ten efekt,

– dodając 1-2 krople ulubionego olejku, zapobiegniesz szybkiemu wysychaniu maseczki i uczuciu silnego ściągnięcia skóry po jej zmyciu.

Aplikacja

Maseczkę aplikuj pędzelkiem lub dłonią, pamiętaj by nie dopuścić do całkowitego wyschnięcia glinki na twarzy – może to wywołać podrażnienie i nadmierne przesuszenie skóry.

Po zmyciu

Glinkę zmyj po około 15 minutach i nałóż ulubiony krem do twarzy.

Glinki kosmetyczne dostarczą Twojej skórze mnóstwa cennych pierwiastków, sprawiając że będzie oczyszczona, zregenerowana i odżywiona. Dopasuj maseczkę do potrzeb swojej cery, zmieszaj ją z innymi składnikami które lubi, a z pewnością odwdzięczy się zdrowym, promiennym wyglądem. To jak, mieszamy?

Ten post ma jeden komentarz

Dodaj komentarz