You are currently viewing Cera trądzikowa – jak sobie z nią radzić?

Cera trądzikowa – jak sobie z nią radzić?

Trądzik to dolegliwość, która w dużej mierze dotyka osoby w wieku nastoletnim, jednak zmagają się z nim także dorośli. Jak obchodzić się z cerą trądzikową, jakie składniki aktywne kosmetyków mogą być pomocne w łagodzeniu stanów zapalnych, poprawie kondycji i wyglądu skóry? W dzisiejszym wydaniu Szczypty wiedzy dzielimy się sposobami na pielęgnację cery trądzikowej.

Przyczyny powstawania trądziku – czy są znane?

Koniec okresu dojrzewania nie zawsze oznacza kres problemów z trądzikiem. Co więcej, może się on pojawić dopiero w dorosłości, nawet jeśli nie nękał nas w latach młodzieńczych lub miał łagodny przebieg. Szacuje się, że osoby po 25 roku życia stanowią ¼ wszystkich osób z aktywnym trądzikiem, a na tzw. trądzik późny choruje 50% osób dorosłych. Ten problem dotyczy częściej kobiet. Przyczyny występowania trądziku w dorosłości są wciąż badane.

Prawdopodobne podłoża występowania trądziku w dorosłości, to:

– predyspozycje genetyczne

– choroby endokrynologiczne (zaburzenia hormonalne)

– czynniki stresogenne (kortyzol wytwarzany podczas sytuacji stresowych zwiększa aktywność gruczołów łojowych, co potęguje problem z zatykaniem porów i powstawaniem niedoskonałości w postaci miejscowych ropnych stanów zapalnych)

– nieprawidłowa dieta – spożywanie przetworzonego, ciężkostrawnego jedzenia, nadużywanie cukru i ostrych przypraw, nadużywanie produktów mlecznych, dieta uboga w warzywa i owoce, zbyt mała ilość wypijanej wody

– nieodpowiednia pielęgnacja, powodująca zaostrzenie trądziku – ten punkt rozwiniemy w dalszej części wpisu

Cera trądzikowa – krótka charakterystyka

O cerze trądzikowej mówimy, kiedy na twarzy pojawiają się zaskórniki otwarte i zamknięte, bolesne grudki, cysty i zmiany ropne. Charakterystyczne jest dla niej zaczerwienienie, podrażnienie oraz nadmierne błyszczenie, spowodowane nadprodukcją łoju, a także widoczne rozszerzone pory.

Cera trądzikowa jest często źródłem kompleksów i gorszego samopoczucia, a stres z tym związany pogarsza stan skóry. Jak wyjść z tego zaklętego koła?

Cera trądzikowa – pielęgnacja

W pielęgnacji cery trądzikowej, trzeba postawić przede wszystkim na łagodność. Agresywne działanie, ukierunkowane na wysuszanie skóry, będzie przynosiło pogorszenie stanu cery. Paradoksalnie im bardziej będziemy ją przesuszać – tym gorzej. Skóra z uszkodzoną barierą hydrolipidową będzie się bronić, a to skutkować będzie jeszcze intensywniejszą produkcją sebum, a w finale zatykaniem porów, zakażeniami bakteryjnymi i powstawaniem niedoskonałości.

 -> Co może wpływać na pogorszenie stanu cery trądzikowej?

– mycie środkami z silnym detergentem (np. SLS, SLES) – te naruszają barierę hydrolipidową,

– używanie produktów z alkoholem (alkohol denat) w składzie – jest to składnik mocno wysuszający, który bardzo uwrażliwia skórę, może się stać piekąca, łuszcząca, mocno zaczerwieniona,

– stosowanie komedogennych (potencjalnie zatykających ujścia gruczołów łojowych) olejów, między innymi oleju kokosowego, oleju z pszenicy, oleju z awokado,

– mechaniczne złuszczanie skóry (peelingi ziarniste), które może spowodować rozniesienie stanów zapalnych po całej twarzy,

– manualne oczyszczanie skóry, czyli mówiąc potocznie tzw. wyciskanie, które może doprowadzić do rozprzestrzenienia ognisk zapalnych, a także do powstawania blizn,

– stosowanie używek – alkoholu i papierosów,

– dieta o wysokim indeksie glikemicznym, dieta zbyt bogata w  kwasy tłuszczowe Omega 6, oraz dieta bogata w produkty mleczne (powodują zwiększoną produkcję łoju).

-> Co może poprawić stan cery trądzikowej?

– dokładne oczyszczanie delikatnymi środkami myjącymi,

– dbanie o barierę ochronną skóry, poprzez stosowanie produktów nawilżających,

– regularna eksfoliacja za pomocą peelingów enzymatycznych lub bazujących na delikatnie złuszczających kwasach,

– stosowanie masek z oczyszczających glinek,

– higieniczny tryb życia (odpowiednia dawka snu, unikanie silnego stresu, ograniczenie używek, zbilansowana niskoglikemiczna dieta)

Czy kosmetyki naturalne mogą być pomocne na trądzik?

Kosmetyki naturalne tak samo jak te konwencjonalne, mogą być przy trądziku pomocne lub wręcz przeciwnie, pogarszać stan cery. Skład zawsze prawdę nam powie. Warto sięgnąć po receptury oparte o zioła o działaniu antyseptycznym, ściągającym i łagodzącym.

Są kosmetyki naturalne, które zostały stworzone z myślą o cerze trądzikowej – takim produktem jest Eliksir PLANTAGO .

Bogaty w ekstrakty roślinne i oleje dopasowane do potrzeb cery trądzikowej (m.in. olej lniany, olej z pietruszki, olej z malin), wspaniale przyspiesza gojenie ran, reguluje pracę sebum, tonizuje, zioła w składzie mają działanie antyseptyczne. Jego nazwa pochodzi od babki lancetowatej [Plantago L.] – jej ziele tonizuje, osłania, wspomaga procesy regeneracyjne zachodzące w naskórku, działa regulująco na wydzielanie sebum.

Co wartościowego z punktu widzenia cery trądzikowej znajdziesz w naszym eliksirze PLANTAGO? Między innymi:

– Ekstrakt z wrotyczu – działający antybakteryjnie i przeciwgrzybiczo.

– Ekstrakt z krwawnika – regulujący wydzielanie sebum, zmniejszający tendencję do powstawania zaskórników, działający lekko rozjaśniająco. Przynosi ulgę przy nadprodukcji sebum tuż przy nosie, na czole i przy suchych policzkach.

Ekstrakt z nagietka – działa łagodząco, łagodzi objawy trądziku różowatego i zapalenia mieszków włosowych, rozjaśnia przebarwienia.

A ponadto: ekstrakt z bodziszka, żywokostu oraz dzikiego bzu. W składzie znajdziesz również olej z czarnej porzeczki , zawierający bardzo dużą ilość NNKT (niezbędnych nienasyconych kwasów tłuszczowych) – jest jednym z niewielu olejów posiadających tak wysoką ilość kwasu γ-linolenowego (aż ponad 15%!). Kwas linolenowy to składnik sebum. W przypadku cery z trądzikiem obserwuje się jego zmniejszoną zawartość, co wiąże się z suchością skóry, utratą jej elastyczności, a do tego znacznie trudniejszym gojeniem zmian.

Sprawdź pełen opis składników na stronie: klik
Jak używać?
Eliksir stosuj wieczorem, po dokładnym oczyszczeniu twarzy. 2-3 krople rozprowadź w palcach dłoni i delikatnie rozsmaruj na jeszcze wilgotnej skórze. Wedle potrzeb możesz rozprowadzić go tylko po problematycznych partiach, bądź na całej twarzy. Może być z powodzeniem łączony z kremem ACHILLEA, przeznaczonym do skóry normalnej i mieszanej.

Ale żeby nie być gołosłownym, poniżej dwie opinie na temat eliksiru PLANTAGO, które zadowolone Klientki pozostawiły w naszym sklepie:

„(…) wraz z kremem Achillea uratował moją trądzikową skórę! Polecam każdemu.”

„Żałuję, że nie zrobiłam zdjęcia przed. Działa tak jak w opisie, punktowo także bardzo pomocny, koi nawet zaczerwienione policzki.”

Poniższe zdjęcia dokumentują zmianę po półtora tygodnia stosowania eliksiru.

Co jeszcze możesz zrobić dla swojej skóry? Nawilżaj cerę kremem ACHILLEA, który dzięki ekstraktowi z krwawnika oraz niacynamidowi reguluje wydzielanie sebum, a dzięki ekstraktowi z siemienia lnianego wspomaga nawilżenie.

Kremu możesz używać zarówno na dzień, jak i na noc. Świetnie sprawdzi się także pod makijaż!

Kolejnym dobrym wyborem w pielęgnacji cery trądzikowej będą maseczki bazujące na glinkach. Skutecznie oczyszczają i detoksykują, ułatwiają procesy gojenia. Glinki wspaniale remineralizują skórę i regulują wydzielanie sebum. W połączeniu z odpowiednio dobranymi do potrzeb cery trądzikowej ekstraktami, mogą widocznie przyczynić się do poprawy stanu cery.

 Czytaj więcej na temat sposobów stosowania sypkich maseczek glinkowych: klik

Maseczka FORTIS – idealny wybór do cery tłustej i trądzikowej
Mieszanka oczyszczających zielonych glinek Illite oraz Montmorillonite, wspaniale remineralizuje skórę, działa absorpcyjnie, kojąco, łagodząco. Dodatek glinki czarnej działa odżywczo i wzmacniająco.

Do glinek dodaliśmy wartościowe dla cery trądzikowej ekstrakty:

Ekstrakt z soku z truskawki, któremu przypisuje się działanie ściągające, delikatnie oczyszczające i zwężające pory skóry.

– Ekstrakt z soku z młodego jęczmienia będący źródłem licznych witamin: z grupy B, C, E, K, kwasu foliowego, składników mineralnych, aminokwasów, enzymów, a także fitohormonów o działaniu estrogennym.

Ekstrakt z kory wierzby białej zawierający garbniki, związki salicylowe (prekursory kwasu salicylowego), kwasy organiczne i sole mineralne. Dzięki salicylanom wykazuje działanie ściągające, ułatwia złuszczanie warstwy rogowej naskórka, uszczelnia naczynia włosowate.

Maseczka Fortis stosowana regularnie może świetnie wyregulować proces produkcji sebum i wpłynąć na poprawę stanu cery trądzikowej.

 

Pielęgnacja cery trądzikowej nie jest łatwa, najważniejsza jest jednak świadomość co może jej szkodzić, a co pomagać. Stosowanie odpowiednio dobranych kosmetyków może przynieść rezultaty, jednak przewlekłe ostre stany zapalne skóry zawsze najlepiej skonsultować z lekarzem dermatologiem.

 

Źródła wiedzy:
A. Kosmala, A. Osmola-Mańkowska, Z. Adamski, R. Żaba, “Pielęgnacja skóry trądzikowej w trakcie leczenia ogólnego i miejscowego,”

Dodaj komentarz