You are currently viewing SKŁADNIKI: BABKA LANCETOWATA – PLANTAGO LANCEOLATA

SKŁADNIKI: BABKA LANCETOWATA – PLANTAGO LANCEOLATA

Kolejnym zielem w naszym leksykonie składników, o jakim chcemy opowiedzieć więcej, jest Babka Lancetowata [Plantago L.].

Charakterystyka

Babka lancetowata jest rośliną wieloletnią, byliną dorastającą do 30 cm wysokości. Jej kłącza są drobne, ukośne, pokryte korzonkami wiązkowymi. Okres kwitnienia przypada na maj i czerwiec.  Jest to roślina pospolita, którą można spotkać na łąkach, pastwiskach, w sadach i na ugorach. Rośnie na glebach niskoazotowych, żyznych, gliniastych. Z pewnością widziałaś je też w mieście.

Jako surowiec w zielarstwie wykorzystuje się jej liść i korzeń.

Ziele, liście babek zawierają między innymi aukubinę – glikozyd irydowy, który ma działanie przeciwbakteryjne, bakteriostatyczne, rozkurczowe, przeciwwirusowe, przeciwutleniające. Ponadto znajdziemy w nich witaminę C, flawonoidy (np. apigeninę), sorbitol, garbniki, witaminę K, pektyny, enzymy proteolityczne (pomagają rozkładać i trawić białka), sole (cynku, krzemu, molibdenu, potasu, żelaza, miedzi, magnezu, manganu, sodu, boru, glinu, wapnia, fosforu), cholinę, adeinę, wit. z grupy B, ksantofil i in.

Działanie babki lancetowatej

Babka lancetowata wykazuje szerokie spektrum działania. Ma właściwości przeciwzapalne, moczopędne, antyseptyczne, wykrztuśne, osłaniające, przeciwkaszlowe, przeciwwrzodowe, regulujące przemianę materii, trawienie i przyśpieszające gojenie ran oraz naskórnikowanie; tonizujące ogólnie, uodparniające, przeciwwirusowe, pobudzające apetyt i przeciwobrzękowe.

Babka szybko hamuje krwawienia oraz pomaga w regeneracji zniszczonych tkanek. Babka  może być używana zamiast żywokostu lekarskiego w leczeniu stłuczeń, siniaków oraz złamanych kości (czy Ty też w dzieciństwie przykładałaś liść babki na stłuczone kolano…? Możesz też przyłożyć świeży liść w miejsce ukąszenia przez osę – babka złagodzi ból)

Z kolei owoce babki (takie jakby nasionka) mają działanie lekko przeczyszczające – to za sprawą błonnika, który wpływa na perystaltykę jelit.

Ciekawostka…

Św. Hildegarda (1098-1179) wykorzystywała sok z babki do likwidowania piegów z twarzy. Nasiona babki uznawała za lek zapobiegający poronieniom. Zalecała jeść korzeń babki na czczo przeciwko czarom. Sokiem leczyła krwawe wymioty, a korzeniami i liśćmi – febrę.

Babka lancetowata jako składnik kosmetyków

Babka jest bardzo bogata w śluzy, które poprawiają nawilżenie skóry i działają osłonowo. Dzięki zawartości krzemu babka ma zdolność wzmacniania tkanki łącznej. Garbniki odpowiadają za działanie ściągające, przeciwzapalne, przeciwbakteryjne i przeciwkrwotoczne.

Okłady ze świeżych, pogniecionych liści działają przeciwzapalnie i ściągająco, hamują krwawienie, redukują obrzęki, wzmacniają naczynia krwionośne, przyspieszają regenerację naskórka i gojenie się ran. Łagodzą ból po stłuczeniach i użądleniach owadów. Są stosowane z dobrym skutkiem przy skaleczeniach, oparzeniach, wrzodach, odleżynach.

Świeży sok z liści babki w starciu z bakteriami niewiele ustępuje penicylinie. Podczas drugiej wojny światowej, kiedy pod ręką nie było antybiotyków lekarze leczyli zainfekowane rany właśnie preparatami z babki.” [Ruta Kowalska „O czym szumią zioła”]

Ekstrakt z babki lancetowatej jest składnikiem naszego Eliksiru Plantago, stworzonego z myślą o cerze mieszanej, tłustej i trądzikowej. Jej ziele tonizuje, osłania, wspomaga procesy regeneracyjne zachodzące w naskórku, działa regulująco na wydzielanie sebum. Preparat zawiera także ekstrakty z innych roślin, które synergicznie działając regulują pracę sebum, przeciwdziałają powstawaniu zaskórników, łagodzą.

 

Źródła wiedzy:

http://espz.pl/materialy/immunostymulantia.pdf

http://www.gramzdrowia.pl/dr-henryk-rozanski/fitoterapia-ziololecznictwo-ziola-drzewa-krzewy/babka-lancetowata-plantago-lanceolata-l.html

https://rozanski.li/863/plantago-lanceolata-linne-babka-lancetowata-w-xix-wieku/

Ruta Kowalska „O czym szumią zioła”

Dodaj komentarz